сряда, 4 февруари 2015 г.

За сиренето и виното с любов 

Когато ви показахме Как да аранжирате правилно плато със сирена и плодове, ви обещахме, че ще напишем специална статия за видовете сирена. Е, щом сме дали дума, си я изпълняваме! 

Броят на различните сирена по света е огромен. Различният вид сирене, има своите различни характеристики, които зависят от вида мляко и мястото на произвеждане. Всяко от тях има специфична техника на приготвяне и консумиране. За да усетим правилно вкуса на сиренето и да отключим неговия аромат, е необходимо да го познаваме добре и да го съчетаем с правилните храни и напитки. 


Маскарпоне - Неговата родина е Италия. Това е кремообразно сирене, което се прави от сметана. Плътно и много меко, несолено, подходящо е за мазане. Калорично и мазно е, в 100 гр. има около 75-80 гр. мазнини.Маскарпонето е десертно сирене. Използва се за направата на плънки и кремове и е основна и незаменима съставка на любимия италиански десерт на малки и големи - Тирамису. Подходяща комбинация за него са плодовете, особенно горските, смокините и леките десерти. Подходящи вина към него са шампанско, шардоне, а напитките с които се съчетава перфектно са кафето и ликьорите. 


Бри - френско, меко сирене, от краве мляко със зрял и  наситен маслен вкус. Отвън е покрито с плесен, без  обособен вкус, който не се премахва при консумация.  Под него сиренето е с бледо жълт цвят. Когато питата е  разрязана, неговото стареене спира и срокът на годност  не е много продължителен - обикновено до няколко дни. Когато питата е цяла срокът на годност е до 6 месеца  при съхранение в хладилник и температура до 4  градуса. Сиренето, оставено на стайна температура,  леко омеква. То е подходящо за консумация с гъби,  крекери, круши, зелени ябълки, ягоди, пъпеши, грозде и орехи. Много е вкусно панирано с хрупкава коричка и поднесено със сладко от горски плодове или мед. Подходящи вина са Щардоне, Пино Ноар и шампанско. 


Пармезан - това е най-известното италианско сирене. Това е твърдо сирене, което се произвежда от 1 април до 11 ноември и зрее в продължение на 3 години. За производството на 1 кг. пармезан са нужни 16 литра краве мляко. То е маслено, твърдо и трушливо и може да се яде както самостоятелно, така и като допълнение на пици, картофи, поръсено върху паста и салати. Също така му подхождат круши, смокини, грозде, маслини и чушки. Подходящи вина са Гевюрцтраминер, Разлинг и Совиньон Блан. 


Фета - неговата родина е Гърция. Сиренето Фета е подобно на българското саламурено сирене.Може да бъде направено от всякакво мляко, но по оригинална рецепта е със смес от козе и краве мляко.  Благодарение на саламурата се характеризира със солен вкус. Затворено в нея сиренето може да се съхранява няколко месеца, но извън нея то бързо изсъхва. Обикновено се продава на квадратни бучки от 1 кг. Подхожда си с месо, маслини и пълнозърнест хляб, подходящо е за салати. Пасват му млади вина с наситен плодов вкус и аромат. 


Едам - това е известно холандско сирене, познато със своята червена восъчна кора. В страната на лалетата се среща Едам с жълта и черна кора. Втората разкрива, че сиренето е зряло поне 17 седмици. Вътрешността му е гладка с жълт цвят. Обикновено се консумира младо, когато консистенцията му е еластична и мека. Тогава вкусът му е сладък и орехов, за разлика от узрялото сирене Едам, когато вкусът е по-пикантен и с остър финал. Използва се за печени сандвичи. Вината, които му подхождат на вкуса са Ризлинг, Шардоне, съчетава се добре и с черна бира. 


Чедар - произхожда от югозападна Англия. Неговият цвят е от бледо жълт до наситено оранжев. За по-остър вкус опитайте белия Чедър, а ако сте фен на по-лекото и продължително усещане, то за вас са пушените сирена Чедър. Когато се спирате на това сирене е важно да знаете, че не бива да се рони. Подходящо е за супи, сосове, салати, сандвичи, солени бисквитки. Съчетайте със Шардоне, Совиньон Блан, Ризлинг и Пино Ноар.  


Моцарела - традиционно се прави от биволско мляко, но в днешно време често може да бъде срещната Моцарела и от краве мляко. Родината му отново е Италия, близо до Неапол. Сиренето е меко, с бял цвят, безсилно. Продава се на малки или средно големи топки, съхранени в саламура. Използва се за салати, пици, със зеленчуци, паста или месо. Една от най-обичаните салати по света - "Капрезе" - включва домати, Моцарела, босилен и зехтин. Съчетайте с Пино Ноар, Шардоне, Шина, Совиньон Блан и Ризлинг. 


Ементал - известно още като "швейцарското сирене". За направата на една пита Ементал са нужни 1200 литра непастьоризирано мляко. Специалното при него е, че се прави от краве мляко, като добитъка не се храни със силаж и хранителни добавки. То е жълто, с плътна консистенция, а характерните за него дупки са в следствие на въздуха, който се освобождава, когато сиренето се остави да ферментира и съзрява на кръгли блокове в продължение на няколко месеца. То подхожда на череши, ябълки и круши. Пасва си идеално и с местни деликатеси. Вината, които му подхождат за Мерло, Пино ноар и Каберне Совиньон. 


Гауда - холандско, твърдо сирене с 40-48% масленост. Името му произлиза от град Гауда, близо до Ротердам. То се произвежда от 1184 г., което го прави едно от най-старите сирена в света. Когато престои, вкусът му запазва сладостта си, но става по-остър, докато пушената Гауда притежава мускатов привкус. Младото сирене обикновено в е червена обвивка, отлежалото има жълта, а пушеното има кафява или черна. То е както трапезно, така и десертно сирене. Младата Гауда си подхожда с круши, пъпеши, кайсии и череши. Старото е по-подходящо за ябълки, ядки и черен хляб. Съчетайте с Шардоне, Мерло, Фира, Зинфандел и Гевюрцтраминер. 


Горгонзола - това е италианско сирене, наричано още "зелено сирене", заради характерния за него плесен, който се появява в следствие от зреенето. Този вид сирене се прави от студена и топла извара, която се оформя на пити. Когато е младо, то е по-меко и маслено, а с времето вкусовете и ароматните му качества се засилват. Съчетава се добре със салати, плодове, дресинги и сосове. Подхожда си страшно много със стафиди, киснати в коняк. Подходящи вина са Амароне, Каберне Совиньон. 


Рикота - италианска извара, която традиционно се произвежда от овче мляко. С плътна, гладка консистенция и сладникъв вкус. Неговата родина отново е Италия, където се продава опаковано или насипно във формата на кошничка. Италианците го ползват често в техните ястия, особено със зеленчуци. Често се използва като десертно сирене, влиза в състава на кремове и плънки и се съчетава перфектно с маскарпоне. Подходящите вина са с тези с плодов аромат като Малбек и Зинфандел. 


Камембер - притежава бяло-жълта-сива кора, а под нея се крие сравнителни меко сирене. На вид прилича доста на сирене Бри. Неговият вкус е със средно силен интензитет, който се засилва с узряването му. Комбинира се добре с грозде, пъпеш и горски плодове, както и върху багета или друг вид хляб. Изключително популярно е консумирането му в печен вид със зелени салати. За това сирене можете да заложите на шампанско или пенливи вина, а също така и на червени вина от сорта на Мерло. 


Рокфор - това е вид синьо сирене. Тайната за неговото производство се държи и до ден днешен в тайна. За оригинален Рокфор се счита само този, който е отлежал в естествените пещери Камбалоу. Отгоре то е покрито с бяла, не много влажна коричка, а вътре има мека, високомаслена сърцевина със синя плесен. Вкусът му притежава орехов нюанс. Рокфор е отлична добавка към салати и дресинги. Подхожда си с круши, смокини, грозде, както и с ядки. Подходящи са плътни червени вина, като Мускат, както и бели десертни. 


Синьо сирене - всяко синьо сирене има индивидуален привкус и отенък. Всичко зависи от неговата възраст, защото синята текстура, аромата и остротата на вкуса се засилват, докато сиренето зрее. Синьото сирене може да бъде сервирано със салати, круши, стафиди, смокини и орехи. Вината, с които неговия аромат се съчетава добре са Каберне Совиньон, Шира и Зинфандел. Може да бъде поднесено и с плодов сок. 

























Няма коментари:

Публикуване на коментар